پارچه اسپان چیست؟

 

در این پست وبلاگ سایت کاسیا ، قصد داریم پارچه اسپان را به شما معرفی کنیم . همانطور که می‌دانید برای ساخت پارچه از نخ استفاده می‌شود . برای تولید نخ از پشم گوسفند و یا پنبه استفاده می‌شود . نخ یک رشته بلندی است که توسط دستگاه‌های ریسندگی از پشم گوسفند درست می‌شود و پس از تولید به رنگرزی ارسال تا نخ‌ها به رنگ‌های دلخواه مانند سفید و قرمز و مشکی در بیایند . نخ‌ها یا با ضخامت مختلف تولید و بسته بندی و به صورت نخ برای دوختن و یا کاموا به فروش می‌رسد. یا به کارخانه‌های پارچه رفته و از آنها پارچه‌های مختلف تولید می‌شود . در فرایند تولید نخ الیاف بسیار مهم است .گاهی این الیاف طبیعی است که از موی حیوانات به دست می‌آید و یا به صورت شیمیایی تولید می‌شوند که به آنها الیاف و یا نخ مصنوعی گفته می‌شود. گاهی نیز به صورت ترکیبی این نخ ساخته می‌شود و پارچه‌های مختلفی ساخته می‌شود . به همین دلیل است که برخی پارچه‌ها را ۱۰۰درصد نخ (پنبه) و یا ۹۰ درصد و یا ۸۰ درصد و.. می‌نامند. این بدین معنی است که پارچه مورد نظر از ۸۰ درصد نخ پنبه و مابقی آن از الیاف مصنوعی استفاده شده است .

پارچه‌ها نیز بر این اساس دسته بندی می‌شوند که می‌توان به اسپان (پلی استر) ، ویسکوز ، جودون ، فلامنت و.. اشاره کرد. تمامی پارچه‌های اشاره شده نیز همه درصدی از پنبه (کمتر یا بیشتر) را دارند.

تیشرت اسپان یکی از محبوب‌ترین تیشرت‌ها (مخصوصا در میان بانوان) است که تمامی تولیدکنندگان را مجاب نموده که برای تولید البسه از پارچه اسپان استفاده کنند . تیشرت‌های اسپان نیز هیچ تفاوتی با دیگر تی‌شرت‌های موجود در بازار ندارد و تنها جنس و نوع پارچه شاید تفاوت جزعی داشته باشد . در پارچه اسپان یا به طور کل از نخ استفاده نمی‌شود و یا به صورت ترکیبی درصدی از آن را پنبه تشکیل می‌دهد و مابقی الیاف مصنوعی هستند. این به‌این معنی نیست که به لحاظ ظاهری و کیفیت تغییر چشمگیری میان پارچه‌های نخی و پارچه‌های ترکیبی نخ و الیاف مصنوعی وجود داشته باشد .این شکل از تیشرت‌ها به دلیل راحتی در نقاشی و رنگ کردن و همچنین ایجاد طرح بر روی تیشرت و همچنین به دلیل کمبود نخ درآن قیمت کمتری نسبت به تیشرت‌های نخی دارند ، اقبال عمومی بیشتری را نیز دارند . یکی از مهم‌ترین ویژگی تیشرت‌های اسپان قیمت به نسبت پایین آنها نسبت به تیشرت‌های نخی هستند و همین خود باعث می‌شود که انتخاب مناسبتری باشد.

تیشرت‌های اسپان به دلیل نوع پارچه گزینه بهتری برای پوشیدن در فصل گرما هستند به این دلیل که منافذ ریز بسیاری دونشان دارند که خود باعث گردش هوا می‌شود . تی شرت اسپان از پارچه ای سوزنی شکل و بدون بافت به اسم اسپان دوخته و تولید می شود که جنس پارچه آن بر پایه ماده ای به نام پروپیلن است و معمولا به صورت ترکیب با الیاف دیگر چون پنبه و پلی استر و… شکل نهایی خود یعنی پارچه اسپان را به دست می آورد. نوع رایج پارچه اسپان مورد استفاده در تولید تی شرت از 100 درصد ترکیبات الیاف خارجی خود به صورت ۴۰ درصد پلی استر و ۶۰ درصد پنبه بهره می برد. همچنین در دیگر انواع تولیدی نیز می‌تواند تا ۷۰ درصد پنبه و یا تا ۴۰ درصد پنبه نیز باشد (برای تولید تیشرت‌های تبلیغاتی که قیمت بسیار ارزانتری دارند نیز از همین نوع پارچه ۴۰ و یا ۳۰ درصد پنبه استفاده می‌شود) . چاپ بر روی تیشرت اسپان نیز بسیار چاپ بادوام بوده و تا زمانی که بافت لباس سالم است ، چاپ نیز کاملا سالم خواهند ماند و به هیچ عنوان با انداختن در ماشین لباسشویی، کیفیت رنگ آن کاهش پیدا نخواهد کرد . اگر با درجه درست شستشوی اسپان تیشرت را بشویید تضمین چاپ آن صددرصد می‌باشد و تا زمانی که پارچه سالم باشد چاپ از بین نمی‌رود و یا کم‌رنگ نمی‌شود .همچنین چاپ بر روی تیشرت اسپان نیز ریش ریش نمی‌شوند . از آنجایی که چاپ بر روی این تیشرت‌ها هم بسیار پرطرفدار است و طرح‌های متنوعی را می‌توان بر روی آن چاپ نمود ، پس گزینه بسیار مناسبی برای افراد مختلف است که طرح‌های خوب و منحصر بفردی را چاپ و بپوشند .

از ویژگی‌های مهم تیشرت‌های اسپان :

امکان چاپ هر نوع طرح و لوگو یا تصویر و عکس با درجه کیفیت بالا و ماندگاری طولانی بر روی آن
تی شرت خنک و راحتی است.
در ساخت پارچه آن از الیاف طبیعی پنبه استفاده شده است که تا حدی مضرات استفاده از الیاف مصنوعی را تعدیل می کند.
قیمت مناسب و ارزان تولید آن
استفاده به عنوان هدیه تبلیغاتی در حوزه تبلیغات و ایفای نقش رسانه تبلیغات محیطی متحرک
تنوع طرح و رنگ
تنوع ضخامت پارچه آن
عدم محدودیت سنی استفاده از تی شرت اسپان حتی برای کودکان
استفاده از آنها به عنوان پوشش زیر لباس های زمستانی درفصل سرد زمستان

به همین دلیل سایت کاسیا نیز اقدام به فروش محصولات تولیدکنندگانی نموده است که از این شکل تیشرت را تولید و به فروش می‌رسانند . این تیشرت‌ها مستقیما از تولید به مصرف می‌رسند و قیمت بسیار مناسبی نسبت به تیشرت‌های نخ دارند. همچنین کاسیا طرح‌های بسیار متنوعی را از این تیشرت موجود نموده و تحت برند CASUAL در سایت برای علاقه‌مندان عرضه نموده است.

یک دیدگاه در “پارچه اسپان چیست؟”

  1. اسپان spaan یعنی شجاع و یکی از صور فلکی جنوبی که دارای هشت ستاره می باشد
    اِسپَن ( span ) : [اصطلاح نساجی]اصطلاحیست که اکثرا برای نوعی نخ پلی استر ( تکه تکه شده ) به کار می رود که البته مفهوم دقیق آن نخ هایی است که الیاف آن تکه تکه هستند و حالت یکسره ندارند و فقط مربوط به پلی استر نمی شود . اِسپَن بودن یک بافت به ردوبدل هوا در لباس کمک میکند , شباهت تلفظ با کلمه اسپان ( spaan ) باعث شده این اشتباه معنایی به وجود آید که هر دوکلمه را با یک املا بنویسند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.